Албанија казнета со 50.000 франци за свирежите на македонската химна во Скадар

ФИФА ја изрече казната за Албанската фудбалска федерација за свирежите на македонската химна, употребата на пиротехнички материјали и транспарентите со политички пораки од страна на албанските навивачи за време на квалификацискиот натпревар за пласман на СП 2018 меѓу Албанија и Македонија кој се играше на 5. септември во Скадар.

alb-mkd-3-615x400

Албанија доби казна од 50.000 швајцарски франци, плус, како што стои во одлуката, и последна опомена пред далеку поголема казна доколку слични ситуации се повторат во иднина. Казната е поради свирежите за време на интонирањето на македонската химна, фрлените пиротехнички средства кон трибината каде беа сместени македонските навивачи и истакнатите транспаренти од Голема Албанија.

Дуелот во Скадар, како што е познато, се играше во два дена поради прекинот во 76. минута по силното невреме кое го зафати градот на северот од Албанија.

ekipa.mk