Американците без Крис Пол на ОИ во Рио

Кошаркарот на ЛА Клиперс, Крис Пол, објави дека нема да игра за репрезентацијата на САД, на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Image

„Мислам дека телото ми говори да земам малку одмор“, изјавил еден од најдобрите плејмејкери во историјата на лигата.

Крис Пол со националниот тим има освоено два златни медали на ОИ, во 2008 во Пекинг и во 2012 во Лондон.

Кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Рио ќе се одржи од 6. до 21.август.