Ајброкс слави, Ренџерси се вратија во Премиерлигата

Фудбалерите на Глазгов Ренџерс од наредната сезона повотрно ќе играат во шкотската Премиерлига. Ренџерси го совладаа Думбартон со 1:0, по што и матаметички обезбедија враќање во елитната лига на Шкотска.

Image

Еден од најславните светски клубови и клуб со најмногу трофеи во историјата на фудбалот, пред четири години банкротира поради што беше префрлен во најнискиот ранг во шкотскиот фудбал.

По четири години Ренџерси се вратија во Премиерлигата, што значи дека од наредната сезона Глазгов повторно ќе живее со за големото дерби Глазгов Ренџерс-Селтик.

Ренџерси имаат историја долга 144 години, 54 пати биле шампиони на Шкотска, 33 пати го освојувале Купот, а 27 пати Лига купот.