Без победник во Виго, Барса победи во Билбао

Барселона стекна предност против Атлетик Билбао, додека Атлетико одигра без голови во Виго, против Селта, во првите четвртфинални натпревари во Купот на Кралот.

Image

Барселона, без Меси и Суарез, за 25 минути го реши прашањето на победникот на „Сан Мамеш“ во Билбао.

Мунир и Нејмар беа стрелци за Барселона, додека почесниот гол за Атлетик е дело на Адурис.

Лидерот во Примера, Атлетико Мадрид, на „Балаидос“ во Виго, одигра натпревар без голови со Селта.

Во четврток своите први четвртфинални мечеви ќе ги одиграат Валенсија и Лас Палмас, односно Севилја и Мирандес.