Вардар гостува кај Рајн Некар

Ракометарите на Вардар, во четврток (19:30), ќе го одиграат првиот меч во Лигата на шамионите оваа година. По паузата поради Европското првенство, македонскиот шампион ќе гостува во Германија кај Рајн Некар Ловен.

Image

Вардар со преполовен тим ќе му се спротивстави на лидерот во германската Бундеслига, кој според најавите на овој меч ќе настапи без Грецки. Од друга страна во тимот на Вардар ќе ги нема Стоилов и Манасков, кои се супендирани, Карачиќ и Деревен се повредени, а Лацковиќ го напушти клубот.

’Црвено-црните’, славеа во првиот меч сезонава (25:19), а исто така имаат две победи во дуелите со германскиот тим во минатата сезона (28:25 и 35:28).