Голем пожар на грчкиот остров Хиос

Атина, 25 јули, 2016 – 10:06 (META) 
pozar-hios-860x680

На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го стават под контрола огнот, но гаснењето е отежнато поради силнот ветар.

Во гаснењето на пожарот се вклучени шест хеликоптери, 16 противпожарни возила, 40 волонтери и 40 камиони со вода.

Хеликоптерите имаат проблеми со фрлање вода поради ветрот. Засега во пожарот изгорени се две куќи и евакуирани се три помали села на островот. Од Атина се испратени дополнителни противпожарни авиони за да помогнат во борбата со огнената стихија.