Евролига Ф4: Фенер и Антиќ ја напаѓаат европската круна

Германскиот главен град Берлин, од петок до недела, ќе биде домаќин на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Македонската кошарка ќе има свој репрезент на овој турнир во името на Перо Антиќ, кој со Фенербахче ќе се обиде да стигне до третата европска круна во кариерата.

Image (5)

Берлин, во наредните три дена, ќе биде центарот на европската кошарка, каде четири тима (ЦСКА Москва, Локомотив Кубан, Фенербахче и Лаборал Куча) ќе се борат за титулата европски клупски првак.

Полуфиналната програма ќе ја отворат руските тимови ЦСКА и Локомотив, мечот ќе стартува во 18 часот. Руското полуфинале ќе биде дуел на најдобриот напад (ЦСКА ) и најдобрата одбрана (Локомотив) во Евролигата. Локомотив е дебитант на завршниот турнир, на клупата на овој тим седи Јорогос Брацокас, кој во 2013 година со Олимпијакос стана европски првак.

ЦСКА е тим кој има најголем буџет во Европа, речиси 40 милиони евра, во своите редови го има овосезонскиот МВП, Нандо Де Коло, а во Германија ќе се обида да ја освои првата титула по 2008 година.

Второто полуфинале Фенербахче-Лаборал Куча ќе започне во 21 часот. Ова е дуел на тимови од никогаш не стигнале до титулата, а за македонската јавност е биде особено интересен бидејќи ќе игра Перо Антиќ. Крилниот центар заедно со Весели и Јудо треба да биде факторот кој на Фенер ќе му донесе прво финале во историјата.

Најголемата сила на Фенербахче е на тренерската клупа, во ликот на најтрофејниот европски тренер Жељко Обрадовиќ, додека од играчите само Антиќ и Слукас знаат како се освојува европската титула, овие двајца играа во Олимпијакос во 2012 и 2013 година, кога грчкиот тим стануваше европски шампион.

Лаборал Куча по подолга пауза е учесник на завршниот турнир, сезонава тимот на Перасовиќ остави најдобар впечаток од шпанските преставници во Евролигата. Лидер на тимот е Јанис Бурусис кој игра во животна форма, многу нешта зависат и од бековите Адамс и Џејмс.

макфакс