Жестоки судири кај сирискиот град Алепо

Интензивни судири се водат во околината на сирискиот град Алепо, каде бунтовниците се обидуваат да го пробијат обрачот што околу градот го направија државните сили.

alepo

За време на викендот, бунтовниците се обидувале да ги зголемат подрачјата кои ги контролираат во источниот и во западниот дел на градот.

Како што јавува „Би-би-си“, бунтовниците активирале силна бомба во тунел под позициите на сириската армија во стратешки важниот округ Раусех.

Армијата возвратила на нападите со поддршка од руските воздухопловни сили, за да ги спречи бунтовниците да се пробијат.

Се проценува дека околу 250.000 цивили живеат под опсада во областите што ги контролираат бунтовниците, откако државните сили ги опколија минатиот месец.

Извор од бунтовничките сили вели дека во тек е „голема епска битка за Алепо“, во која учествуваат околу 10.000 борци, најмалку 95 тенкови и неколку стотини ракетни фрлачи.