Заврши сезоната за Ентони Дејвис

Најдобриот кошаркар на Њу Орлеанс Пеликанс, Ентони Дејвис, поради хроничната повреда на десното раме ја заврши сезоната, а извесно е дека нема да биде ниту во составот на САД кој ќе настапи на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Image

Според многумина најдобриот центар во НБА лигата, последните три години има хронични проблеми со десното рамо, поради што  ќе мора да оди на операција.

Првите прогнози на лекарите се дека Дејвис ќе паузира четири до пет месеци.

Ентони Дејвис (23), во 2012 година беше избран како прв пик на драфтот, со репрезентацијата освои златни медали на ОИ во Лондон во 2012 и СП во Шпанија во 2014 година.

Оваа сезона тој одиграл 61 натпревари, на кои просечно бележел 34,3 поени, 10,3 скокови, 1,9 асистенции и две блокади