Започнува Новогодишната турнеја, Четири скокалници

Традиционално за време на Новогодишните празници, спортската јавност е свртена кон турнејата Четири скокалници, која оваа година ќе се одржи по 64-ти пат.

Image

Австријците, во изминатите седум години, беа неприкосновени на турнејата, но оваа година се чини дека пред сите главен фаворит е Петер Превц, кој се наоѓа во одлична форма.

Новогодишната турнеја се одржува на четири скокалници: Оберсдорф, Гармиш-Партенкирхен, Инсбрук и Бишофсхофен.

Почетокот на Новогодишната турнеја е резервиран за 29.декември во Оберсдорф, а наредниот ден скокачите се селат во Гармиш, каде се натпреваруваат во првиот ден од Новата година.

Словенецот, Петер Превц кој води во генералниот пласман и кој од почетокот на сезоната се наоѓа во многу подобра форма од конкурентите, во квалификациите во Оберсдорф беше прв, со што најави дека може да ја прекине седумгодишната доминација на Австријците на Новогодишната турнеја.

По Оберсдорф (вторник, 17:15 ч) и Гармиш-Партенкирхен (1.јануари, 14 ч), ќе следат натпреварите во Инсбрук (3.јануари, 14 ч) и Бишофсхофен (5.јануари, 17 ч).

Инаку, во 64-годишната историја на ова натпреварување особено се истакнуваат две имиња, Јане Ахонен и Свен Ханавалд. Легендараниот Финец има најмногу победи на турнејата, тој триумфирал во 1999, 2003, 2005, 2006 и 2008 година, додека Ханавалд е единствениот кој успеал да победи на сите четири скокалници за време на турнејата.

Титулата ќе ја брани Штефан Крафт, а покрај Превц како главни фаворити се издвојуваат Германецот Зеверин Фројнд, Норвежаните Кенет Гангенс, Јохан Андре Форфган и Даниел Андре Танде, односно Австријците Михал Хајбек и Штефан Крафт.