Ибрахимовиќ оди во Манчестер Jунајтед

Шведскиот фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ потврдил дека следната сезона ќе настапува за славниот англиски клуб Манчестер јунајтед, пишува лондонски „Гардијан“. Ибрахимовиќ, според весникот, утре треба да допатува во Велика Британија, да го потпише едногодишниот договор со клубот.

zlatan-ibrahimovic

Триесет и четиригодишниот напаѓач остана без ангажман по заминувањето од францускиот клуб Пари Сен Жермен, за кој настапуваше четири сезони и усвои исто толку шампионски титули.

Според „Гардијан“, Ибрахимовиќ се согласил да игра за Манчестер јунајтед за неделна плата од 220.000 фунти.

Ибрахимовиќ е второто засилување во тимот на Манчестер, откако кормилото на клубот го презеде португалскиот стратег Жозе Мурињо. Претходно Мурињо успеа од Вилјареал да го донесе бекот Ерик Бејли.

Мурињо и Ибрахимовиќ претходно соработуваа во италијанскиот клуб Интер, во сезоната 2008-2009.

„Играч кој ми дал толку многу како Ибрахимовиќ засекогаш ќе остане во моето срце. Тој е посебен и е еден од најдобрите напаѓачи во светот“, изјави подоцна Мурињо.