ЛШ: Арсенал, Челзи и Гент минаа во осминафиналето

Оливие Жиру со ‘хет трик’ го однесе Арсенал во осминафиналето во Лигата на шампионите, каде пласман изборија уште Челзи, Гент и Рома.

Image

Група Е

Рома се провлече во осминафиналето благодарение на Барселона која остана непоразена во Леверкузен.

Римјаните на домашен терен одиграа без голови со БАТЕ Борисов, а без победник (1:1) заврши и мечот Баер Левркузен-Барселона, на кој Каталонците настапија со резервен состав, а ‘фармацевтите’ во второто полувреме не реализираа три големи шанси за победа.

Група Е:

Рома-БАТЕ Борисов 0:0

Баер Леверкузен-Барселона

(Чичарито 23’-Меси 20’)

Табела: Барселона 14, Рома 6, Леверкузен 6, БАТЕ 4

Група Ф

Францускиот репрезентативец Оливие Жиру постигна три гола и му обезбеди осминафинале на Арсенал во директниот дуел со Олимпијакос.

Во Загреб, Баерн со половина сила славеше над Динамо со двата гола на Левандовски.

Група Ф:

Олимпијакос-Арсенал 0:3

(Жиру 29’ 49’ 67’)

Динамо Загреб-Баерн Минхен 0:2

(Левандовски 61’ 64’)

Табела: Баерн 15, Арсенал 9, Олимпијакос 9, Динамо 3

Група Г

Двете средби во оваа група завршија според прогнозите, со победи на Челзи и Динамо Киев, иако ‘сините’ на Мурињо се далеку од вистинската форма.

Група Г:

Челзи-Порто 2:0

(Маркано аг. 12’, Вилијан 52’)

Динамо Киев-Макаби 1:0

(Гармаш 16’)

Табела: Челзи 13, Динамо 11, Порто 10, Макаби 0

Група Х

Гент го постигна најголемиот успех во клупската историја, откако во својата деби сезона во Лигата на шампионите избори пласман во нокаут рундата. Гент славеше над Зенит со 2:1 и на рускиот шампион му го нанесе првиот пораз сезонава во елитното натпреварување.

На вториот меч Лион му го расипа дебито на Гери Невил на клупата на Валенсија со триумфот од 2:0.

Група Х:

Гент-Зенит 2:1

(Депорт 18’, Миличевиќ 79’-Дзјуба 65’)

Валенсија-Лион 0:2

(Корне 37’, Лаказет 76’)

Табела: Зенит 15, Гент 10, Валенсија 6, Лион 4.