Марез: Навреда е да бидам резерва во Реал

Еден од најдобрите играчи на Лестер, Ријад Марез, ќе биде мета на многу клубови во зимскиот преоден рок, а според шпанските медиуми во трката за негвиот потпис ќе се вклучи и Реал Мадрид.

Image

„Mundo Deportivo“, наведува дека Реал го сака Марез како замена за Хесе Родригез кој според најавите ќе го напушти клубот во јануарскиот преоден рок.

Сепак Алжирецот кој од поечтокот на сезоната има постигнато 13 голови, нема намера да ја прифати евентуалната понуда на Реал.

„Навреда е да седам на клупата на Реал Мадрид“, наводно им изјавил Марез на англиските медиуми.

Инаку, се шпекулира дека најконретната понуда за Алжирецот ќе ја испрати Манчестер Јунајтед, иако од неговиот клуб Лестер се децидни дека Марез и неговиот партнер од нападот Џејми Варди ќе останат во клубот до крајот на сезоната