Мари преку Ферер до полуфиналето на АО

Енди Мари преку Давид Ферер стигна до полуфиналето на Австралија Опен, каде ќе игра против победникот од четвртфиналето помеѓу Гаел Монфис и Милош Раониќ. Мари, во Мелбурн, ја забележа четвртата победа во петтиот дуел со Ферер.

Image

Мари до триумфот над упорниот Шпанец стигна во четири сета (6:3, 6:7, 6:2, 6:3) по 199 минути игра.

Еден брејк му беше доволен на Британецт да го добие првиот сет. Во вториот се водеше голема борба, двајцата имаа можност за брејк, откако не го сторија тоа се влезе во тај брејк, во кој пресуди подобрата концентрација на Ферер, кој израмни на 1:1 во сетови.

Третиот и четвртиот сет во целост му припаднаа на Мари, кој доминираше на теренот и заслужено се пласираше во полуфиналето.