НБА: ’Трипл дабл’ на Леброн Џејмс

Суперстарот на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс, во ноќта помеѓу понеделникот и вторникот, го запиша својот 40-ти ’трипл дабл’ во кариерата и го предводеше тимот до победата над Сакраменто 120:100.

Image

Натпреварот против Сакраменто, Џејмс го заврши со 21 поен, 10 скокови и исто толку асистенции. Покрај Џејмс, кај Кливленд блескаше Кајри Ирвинг со 32 поени и 12 асистенции. Најефикасен кај Сакраменто беше Руди Гејс со 26 поени, додека Режон Арондо имаше учинок од седум поени, осум скокови и 16 асистенции.

Резултати:

Шарлот-Чикаго 108:91

Индијана-ЛА Лејкерс 89:87

Филалдефија-ЛА Клиперс 92:98

Бруклин-Денвер 105:104

Детроит-Торонто 89:103

Атланта-Орландо 110:117

Мемфис-Портланд 106:112

Минесота-Њу Орлеанс 102:116

Феникс-Оклахома 106:122.