Нов земјотрес во Скопје

Скопје, 4 октомври, 2016 – 13:04 (META) 
3759117672_a5cb95d7c2_z

Земјотрес со интензитет од 2,7 степени според Рихтеровата скала денеска се почувствува во Македонија.

Епицентарот на земјотресот бил на четири километри североисточно од скопската населба Усје, на длабочина од пет километри, соопшти Европската макросеизмичка лабораторија.

Ова е нов земјотрес по серијата земјотреси што го зафатија Скопскиот Регион на почетокот од септември.