Номинации за Оскар 2016, ФХ3Х учествуваше во ефектите на два номинирани филма

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х го објави своето учество во визуелните ефекти на два филма номинирани за највисокото признание во индустријата, Оскар за најдобри визуелни ефекти

Image

Номинациите за 88мите Оскари беа објавени во Семјуел Голдвин Театарот во Беверли Хилс. Актерот Џон Красински, претседателот на Академијата Шерил Бун Ајзак и режисерите Гиљермо дел Торо и Анг Лее ги објавија номинациите во сите 24 категории.
Во категоријата за најдобри визуелни ефекти за Оскарот ќе се борат: “Ex Machina”, “Mad Max: Fury Road”, “The Martian”, “The Revenant”  и „Star Wars: The Force Awakens”.

Компанијата ФХ3Х учествуваше во визуелните ефекти на два од номинираните, “The Martian” и “The Revenant„, овие два филма се борат и за титулата најдобар филм.
Кристијан Даниловски и Миливоје Ѓорѓевиќ, сопственици на ФХ3Х, задоволни од објавените резултати на Академијата.

„Ни беше чест и гордост што бевме дел од такви проекти кои се натпреваруваат за највисокот признание за квалитет во нашата индустрија, особено што овие два филма се борат и за титулата најдобар филм во претходната година“, велат тие.

Филмот „The Revenant“ води во номинациите со бројка од 12, а го следи „Mad Max: Fury Road“ со десет номинации, додека „The Martian“ има седум номинации.

Номинирани за најдобра фотографија се:
“The Big Short”
“Bridge of Spies”
“Brooklyn”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
“Room”
“Spotlight”

За најдобар режисер:
Adam McKay, “The Big Short”
George Miller, “Mad Max: Fury Road”
Alejandro González Inarritu, “The Revenant”
Lenny Abrahamson, “Room”
Tom McCarthy, “Spotlight”

За најдобар актер:
Bryan Cranston, “Trumbo”
Matt Damon, “The Martian”
Leonardo DiCaprio, “The Revenant”
Michael Fassbender, “Steve Jobs“
Eddie Redmayne, “The Danish Girl”

За најдобра актерка:
Cate Blanchett, “Carol”
Brie Larson, “Room”
Jennifer Lawrence, “Joy”
Charlotte Rampling, “45 Years”
Saoirse Ronan, “Brooklyn”

За најдобра споредна машка улога:
Christian Bale, “The Big Short”
Tom Hardy, “The Revenant”
Mark Ruffalo, “Spotlight”
Mark Rylance, “Bridge of Spies”
Sylvester Stallone, “Creed”

За најдобра женска споредна улога:
Alicia Vikander, “The Danish Girl”
Jennifer Jason Leigh, “The Hateful Eight”
Rachel McAdams, “Spotlight”
Rooney Mara, “Carol”
Kate Winslet, “Steve Jobs”

Најдобро оригинално сценарио:
“Bridge of Spies”
“Ex Machina”
“Inside Out”
“Spotlight”
“Straight Outta Compton”

Најдобро прилагодено сценарио:
“The Big Short”
“Brooklyn”
“Carol”
“The Martian”
“Room”

Најдобар анимиран филм:
“Anomalisa”
“Boy and the World”
“Inside Out”
“Shawn the Sheep Movie”
“When Marley Was There”

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје
“Embrace of the Serpent”  – Колумбија
“Mustang” – Франција
“Son of Saul” – Унгарија
“Theeb” – Јордан
“A War” – Данска
Најдобар документарен филм:
“Amy”
“Cartel Land”
“The Look of Silence”
“What Happened, Miss Simone?”
“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom”

Најдобар кратор документарец:
“Body Team 12”
“Chau, beyond the Lines”
“Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah”
“A Girl in the River: The Price of Forgiveness”
“Last Day of Freedom”
Церемонијата на доделување на Оскарите ќе се одржи во Долби театарот во Холивуд, на 28 февруари, а водител ќе биде Крис Рок.