Ослободен киднапираниот фудбалер на Олимпијакос

Мексиканската полиција во понеделникот го ослободила фудбалерот Алан Пулидо (25), кој во саботата бил киднапиран во близина на својот дом.

Image

Напаѓачот на грчкиот шампион Олимпијакос „се чувствува добро и не е повреден“, стои во соопштението на властите на сојузната држава Тамаулипас, без притоа да објават повеќе детали за акцијата за ослободување на Пулидо.

Членови на семејството на Пулидо, раскажале дека шестмина масирани и вооружени мажи го грабнале фудбалерот во Сиудад Викторија, додека бил со својата девојка. Младата жена била пуштена од напаѓачите, а на полицајците им рекла дека не знае во кој правец бил одведено нејзиното момче.

Регионот во кој бил грабнат Пулидо е еден од најопасните во Мексико поради трговијата со дрога и честите киднапирања.

Пулидо, во кариерата има одиграно шест натпревари за репрезентацијата на Мексико, тој на почетокот на сезоната пристигна во Олимпијакос, одигра 15 натпревари и постигна шест голови.