Откажани летови во Индонезија поради ерупција на три вулкани

Џакарта, 3 август, 2016 – 11:02 (META) 
indonezija

Ерупција на три вулкани во Индонезија го замати небото над архипелагот, поради што одложени се некои авионски летови.

Во изминатите неколку дена еруптираа вулканот Рињани на островот Ламбок, бо близина на Бали, вулканот на планината Синабунг и вулканот Гамалама.

Нема повредени во ерупциите, но летовите на некои аеродроми се одложени.
Меѓународниот аеродром во Ламбоку и уште неколку околни аеродроми денеска неколку часа беа затворени.