Седум лица тешко повредени во сообраќајна незгода кај превојот Пресека

Tetovo-policija.jpg
Охрид, 7 јули, 2016 – 11:26 (META) 

Седум лица се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Охрид, во близина на планинскиот превој Пресека, информираше портпаролот на СВР од Охрид, Стефан Димоски.

Поради стекнатите тешки телесни повреди, на Ургентниот центар во Скопје испратени се И.А. (21) и М.С., двајцата од Скопје, Б.С.(25) од скопското село Глумово и Д.В. од струшкото село Лабуништа.

Со сериозни повреди, во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, префрлени се Д.А. и М.Ш., и двајцата од селото Лабуништа, и Н.А. (46) од селото Глумово.

Во сообраќајната незгода учествувале патничко моторно возило марка „мерцедес“ со италијански национални ознаки, управувано од М.В.(51) од струшкото село Лабуништа, кое по магистралниот пат се движело од Охрид кон Кичево, и патничко возило „голф“ со македонски национални ознаки, управувано од И.А., кое се движело во спротивниот правец.

При разминување на двете возила, се случил судар на нивните предни леви страни.

На местото на сообраќајната незгода, извршен е увид во присуство на јавен обвинител, криминалистички техничари и полициски екипи од полициската станица за безбедност на патниот сообраќај од Кичево.

За време на увидот имаше мал прекин на сообраќајот, а потоа физичко регулирање од полициски службеник со наизменично пропуштање на патничките и на другите моторни возила.