Судот во Њујорк го објави тестаментот на Дејвид Боуви

Дејвид Боуви во својата последна порака завештал неговата пепел да биде развеана „во согласност со будистичкиот ритуал“ на индонезискиот остров Бали, се дознава од тестаментот на славниот британски пејач, музичар и продуцент кој беше објавен во петокот на судот во Њујорк.

Image
Според волјата на Боуви, целиот негов имот преоѓа во сопственост на неговото семејство, на сопругата Иман и двете деца, Данкан и Александрија.

На Иман ќе ѝ припадне околу половина од сопственоста на уметникот, како и станот на Менхетен, каде што двојката живееше последните 20 години. Децата ќе го поделат остатокот од парите, а ќерката на Боуви – Александрија, ќе ја добие и неговата куќа во државата Њујорк. Пејачот, исто така, оставил 2 милиона долара на својата блиска пријателка и лична асистентка Корин Шваб. Уште милион долари оставил на Марион Скин, поранешна дадилка на неговиот син.

Имотот на Боуви е проценет на вредност од околу 100 милиони долари. Според документите, Боуви бил кремиран на 12-ти јануари во Њу Џерси.

Музичарот почина во Њујорк на 10-ти јануари од рак на црниот дроб, со кој се бореше година и половина. Два дена пред неговата смрт, точно на 69-от роденден Боуви го издаде својот последен студиски албум со наслов „Blackstar“ на кој активно работеше и покрај тешката болест.

Во текот на својата извонредно плодна кариера, Боуви продаде повеќе од 136 милиони копии на своите плочи и влезе во десетката најуспешни уметници во историјата на британската поп музика. Добитник е на бројни награди, вклучително и на престижната во музичкиот свет награда Греми. Во 2004 година, списанието Rolling Stone го вброи на 39-то место на „стоте најголеми изведувачи на рок музиката на сите времиња“ и на 23-то во рангирањето на „стоте најголеми пејачи на сите времиња“.