Франција почна воздушни напади врз ИД

Париз, 30 септември, 2016 – 10:01 (META) 
sharl-de-gol

Франција ги почна првите воздушни напади врз мети на Исламска држава со носачот „Шерл де Гол“.

Голем број борбени авиони „рафал“ полетаа утринава, јавија светските агенции, повикувајќи се на челникот на бродот.

Истиот извор наведува дека леталата учествувале во напади на градот Мосул, упориште на ИД.

Францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ на почетокот од месецов е префрлен во регионот.