Фудбалерите го избраа идеалниот тим на Премиерлигата

Фудбалерите кои играат во англиската Премиерлига го избраа најдобриот тим на сезоната 2015/2016. Во тимот на сезоната нема место за најдобриот асистент во лигата, Месут Езил од Арсенал, но и за најдобриот стрелец на Манчестер Сити, Кун Агуеро.

Image (16)

Во тимот на сезоната кој го избраа премиерлигашките фудбалери, доминираат играчите на тимовите кои се борат за титулата. Лестер и Тотенхем во идеалниот тим имаат по четворица фудбалери.

Тимот на сезоната во изброт на играчите (4-4-2):

Голман: Де Хеа (Манчестер Јунајтед)
Одбрана: Белерин (Арсенал), Морган (Лестер), Алдервилд (Тотенхем), Роуз (Тотенхем)
Среден ред: Марез (Лестер), Канте (Лестер), Али (Тотенхем), Паје (Вест Хем)
Напад: Кејн (Тотенхем), Варди (Лестер).

макфакс