Јаја Туре со извинување до Гвардиола и до Манчестер сити

Јаја Туре конечно му се извини на Манчестер сити за навредите кои неговиот агент ги упати кон клубот и предводникот на истиот, Пеп Гвардиола. Шпанскиот стратег на клупата на „граѓаните“ го отстрани Туре од тимот и најави дека ќе му даде нова шанса кога тој ќе се извини јавно.

pep-i-ture-615x400

По неколку месеци отсуство од првиот тим, Туре одлучи преку социјалните мрежи да упати извинување до сите во клубот кои биле навредени од неговите зборови и на тие околу него.

„Сакам да се извинам поради моето, но и поради однесувањето на луѓето кои ме застапуваат. Се извинувам на менаџментот на клубот и сите кои работат во Манчесетер сити поради несогласувањата кои ги имавме во минатото. Тие изјави не се де од моите ставови за клубот и луѓето кои се вработени во него. Чувствувам огромна почит кон Манчестер сити и му посакувам сè најдобро на овој клуб. Мнпогу сум горд што сум дел од клупската историја и сакам да му помогнам на Сити да напредува. Живеам за фудбалот и за да ги усреќувам навивачите. Кога веќе ги споменав, сакам да им се заблагодарам за неизмерната поддршка во изминатиот, тежок период. Тоа ни значи многу на мене и моето семејство“ – напиша Туре.

Сега преостанува Гвардиола да одлучи дали ќе го прифати извинувањето и повторно ќе смета на Туре.

ekipa.mk