Џенифер Лоренс во улогата на љубовницата на Фидел Кастро

Добитничката на годишната награда Златен глобус за најдобра женска улога во филмот „Џој“, инспириран од животот на славната деловна жена Џој Мангано, актерката Џенифер Лоренс, повторно ќе толкува вистински женски лик, Илона Марита Лоренц, љубовницата на Фидел Кастро вмешана во обидот за атентат на кубанскиот челник организиран од американската Централна разузнавачка агенција (CIA).

Image

Џенифер Лоренс, којашто минатата седмица по четврти пат беше номинирана за Оскар, ќе биде една од продуцентите на романтичната шпионска држава на „Sony“ на којашто ќе соработува со Мет Толмач, Скот Медник и Андре Рулео.

Како што пишува Hollywood Reporter, Лоренс е во моментов актерка која сите ја бараат во нивната екипа. Беше номинирана за Оскари за филмовите „Американски измамници“ и „Зимска коска“, а Оскарот го освои за најдобра главна женска улога во филмот „Во добро и зло“, во продукција на студијата „Sony“.

Филмот „Марита“, е приказна за Илона Марита Лоренц, по потекло Германка родена во Бремен, којашто за време на Втората светска војна заедно со мајка ѝ Американка , актерка и танчарка, се одведени во концентрациониот логор Берген-Белсен.

Во февруари 1959 година, набрзо по револуцијата, на 19-годишна возраст со татко ѝ кој е капетан на брод, пристигнува во кубанската престолнина Хавана каде што ја забележува Фидел Кастро со кого живеела неколку месеци, забременила но абортирала во шестиот месец од бременоста. Подоцна тврдела дека била принудена на тоа, но соработници на Кастро тврдат дека таа не сакала да има дете.

По избувнувањето на револуцијата и прекинувањето на врската, ја напушта Куба и им се приклучува на активистите против Кастро во САД, и станува агентка на CIA, чија мисија е да го убие кубанскиот претседател. Во 1960 година се враќа на Куба за да го изведе атентатот. Добила отровни апчиња кои требало да ги стави во храната на Кастро, што не го сторила но му го открила заговорот против него, тврдејќи дека уште го сака. Последен пат престојувала на Куба во посета на Кастро во 1981 година.

Лоренц имала богат и интересен живот. Наводно имала афера и со венецуелскиот диктатор Маркос Перез Хименез, а се тврди дека била вмешана и во убиството на американскиот претседател Џ.Ф Кенеди. Во 1977 година во разговор за весникот The New York Daily News вели дека се сретнала со атентаторот Ли Освалд есента 1963 година во безбедна куќа во Мала Хавана во Мајами, патувала со група вооружени луѓе во Далас но е вратила во Мајами пред убиството, а во 1970-те ги шпионирала дипломатите за федералното биро за истраги (FBI).

Лоренц има објавено две автобиографии, првата под наслов „Марита од 1993-та и втората под наслов „Драги Фидел“ од 2001 година. Живее во сојузната држава Мериленд.