7 зачини за нега на кожата

Кога станува збор за нега на кожата, повеќето веруваме во природните третмани. Природното е секогаш најдобро, па ви откриваме 7 зачини кои можат да се користат за нега на кожата.

zacini

 

Куркума
Овој зачин е антисептик кој има антибактериски својства. Измешајте го со вода и нанесете на лицето и вратот. Оваа маска ќе ви помогне против мозолчињата.

Цимет
Овој зачин исто така е многу корисен во борбата против акните. Мешавината од вода и цимет е одлична маска за кожата.

Црн Бибер
Може да се користи како маска за пилинг. Измешајте црн бибер и јогурт и нанесете на лице. После 10 минути измијте со млака вода.

Ѓумбир
За сјај и намалено црвенило, втријте свеж ѓумбир и оставете 20 минути пред измивање со ладна вода.

Анасон
Добар е за чувствителна кожа. Семе од анасон во прав помешано со млеко, нанесете го на лицето и оставете 15 минути. Помага во намалување на црвенилото и иритациите на кожата.

Сусам
Истолчете сусам и измешајте го со вода. Маската ќе ви помогне да ги осветлите лузните од акни.

Оригано
Овој зачин е еден од најдобрите кои можете да ги користите за нега на кожата. Ориганото помешано со јогурт може да ви помогне да ги избледите лузните на лицето. Нанесете само на критичните места и оставете да делува 25 минути.