Guns N’Roses повторно во оригиналниот состав

Американскиот хард рок бенд Guns N'Roses ќе настапи во оригиналниот состав на фестивалот Коачела, по 20 години откако Аксел Роуз и Слеш свиреа последен пат заедно. Организаторите на фестивалот, што се одрж...

Мурињо го одбил Реал, ја посакувал клупата на Јунајтед

Жозе Мурињо одбил да се врати во мадридски Реал, бидејќи имал желба по завршувањето на сезоната да го прземе кормилото на Манчестер Јунајтед. Весникот El Pais, објави дека Мурињо бил прв избор на претседателот ...

Врсник осомничен за прободувањето на момчето, одреден му е притвор

Врсник е осомничен за прободувањето на деветнаесетгодишното момче кое им подлегна на повредите во неделата вечерта. Деветнаесетгодишниот А.А. во понеделникот вечерта бил спроведен во Основниот суд Скопје...

Мерките на Обама за контрола на оружјето ќе предизвикаат политички и правни битки во САД

Американскиот претседател Барак Обама во текот на седмицава ќе предизвика политичка бура со заобиколување на Конгресот со своите нови мерки за заострување на прописите за огненото оружје, што веројатно ќе редиф...

Сестрата на лондонски џихадист најде сличност во гласовите на братот и лицето од видеото на IS

Сестрата на лондонскиот исламист Абу Румајзи, роден како Сидарта Дар, смета дека има одредена сличност во гласот на нејзиниот брат и маскираниот маж кој говори во последното пропагандно видео на екстремната сун...

САД сметаат дека Русија ги исполнила целите во Сирија со подносливи трошоци

Три месецa од почетокот на воздушната воена интервенција во Сирија, рускиот претседател ја постигнал својата главна цел да ја стабилизира власта на својот сојузник претседателот Башар ал-Асад со размерно ниски ...

Бенитез: Се води медиумска кампања против Реал

Тренерот на мадридски Реал, Рафаел Бенитез, оцени дека против клубот се води медиумска кампања и дека неговиот тим не игра лошо како што тоа се обидуваат тоа да го претстават медиумите. „Постои кампања п...

Почина легендарниот голман на Њукасл, Павел Срничек

Еден од најдобрите европски голмани во 90-тите години од минатиот век, Павел Срничек почина на 48-годишна возраст. Поранешниот голман на Њукасл и чешката репрезентација, пред девет дена бил хоспитализиран во кр...

Откриен финансиски криминал вреден 700.000 евра

Финансиската полиција во соработка со Основното јавно обвинителство од Скопје, открија уште еден голем случај на финансиски криминал каде главен протагонист повторно е градежна фирма од Скопје. Македонија е ошт...