Прелиминарна истрага за падот на рускиот авион на Синај – немало знаци за тероризам

Египет во понеделникот објави дека е довршена прелиминарната истрага за падот на рускиот авион над Синај на 31 октомври, со заклучок дека нема докази кои би укажувале на тероризам. „Техничко истражната к...

Груевски треба да сведочи пред Анкетната комисија за прислушувањето

Премиерот Никола Груевски, во понеделник треба да се појави пред Анкетната комисија за прислушувањето за да сведочи и да одговара на прашањата не членовите на комисијата, датум што тој сам го одбра, откако не б...

Германската полиција се судри со левичарски активисти на собир на десницата

 Германската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера маскираните левичарски активист кои фрлаа камења и шишиња во Лајпциг додека одржува контрапротест на манифестацијата на десничарските дем...

Голден Стејт го преживеа Бостон

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс, беа блиску до првиот пораз во сезоната, но по две продолженија славеа во Бостон (124:119). Актуелниот шампион сега има скор 24-0 од почетокот на првенството, а сметајќи ја и...

Обрван го објави поширокиот список за ЕП во Полска

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, објави список од 28 ракометари кои ќе бидат во конкуренција за настап на Европското првенство во Полска. На списокот на селекторот фи...

Издадени потврди на 5.255 мигранти

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 11.12.2015  издадени се потврди на вкупно 5.255 странски државјани, од кои 2.407 се од машки пол, 1.371 се од женски, 1.432 се деца кои го придружуваат носителот на потврд...

Зачувајте ги мекоста и влажноста на вашата кожа и во зима

Сушењето на кожата во студените денови може да го спречите и со храна: морковот е толку добар за тенот, па добро би било доколку го конзумирате секој ден. Одлични се и лимонот, брокулата, спанаќот, папајата.. ...