Што се крие зад ѕвездата?

Во новата кампања на Heineken во Македонија - „Зад ѕвездата има многу повеќе”, се повикуваат консументите на Heineken да ги откријат автентичните приказни на пивото што се основата на овој бренд. Главнат...

Лопетеги ја чека Македонија со ’фуриозен’ тим: Коста, Силва, Бускетс, Мата, Нолито…

  Шпанија ќе ја пречека Македонија со најсилниот состав што во моментов може да го одреди селекторот Хулен Лопетеги. Освен повредените Серхио Рамос, Андрес Иниеста, Жерар Пике и Жорди Алба, на списокот ...

Албанија казнета со 50.000 франци за свирежите на македонската химна во Скадар

ФИФА ја изрече казната за Албанската фудбалска федерација за свирежите на македонската химна, употребата на пиротехнички материјали и транспарентите со политички пораки од страна на албанските навивачи за време...

Се повлекува малку користената петилјадарка, се пуштаат банкноти од 200 и од 2.000 денари

Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:20 (META)  На 15 декември, Народна банка ќе пушти во оптек две нови книжни пари во апоени од 200 и од 2.000 денари, а ќе ја повлече банкнотата од 5.000 денари. Оваа одлука бил...

Почнува одбојкарското првенство: Шутова ја брани историската титула против Борец

Следниот викенд започнува 25. државно првенство во одбојка. Екипата на Шутова, која минатата година за првпат во историјата на своето 20-годишно постоење освои двојна круна, ќе започне да ја брани шампионската ...

Вардар в недела против Победа во вечерен термин

Лидерот во домашниот шампионат, екипата на Вардар својот натпревар од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига в недела на националната арена „Филип Втори“ ќе го игра во вечерен термин. Гостувањето, ...

3 нови филмови на репертоарот на кино Милениум

Ни претставува задоволство да најавиме дури 3 новитети на репертоарот на кино Милениум. Ден за премиерно прикажување овој пат е сабота(22.10.), бидејќи четврточната и петочната вечер се резервирани за затворање...

Денеска граѓански марш во Скопје под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“

Скопје, 11 октомври, 2016 - 10:53 (META)  По повод Денот на народното востание и антифашистичката борба 11 Октомври, денеска попладне ќе се одржи граѓански марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победув...

Maкедонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Скопје, 11 октомври, 2016 - 10:24 (META)  Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година на напа...