oklahoma-615x400

Дурант ја „уништи“ Оклахома, доминација и на Леброн

Голден стејт синоќа во „Оракл арена“ без проблеми ја совлада Оклахома со 122-96, а прво име на натпреварот беше Кевин Дурант со 39 постигнати поени. Вориорси потполно ги „размонтираа“ гостите во втората ...
dzimi-batler-ccikago-615x400

„Биковите“ го демолираа Бруклин

Чикаго булс направи коренити промени во ростерот во текот на летото, па токму затоа е големо изненадување што „биковите“ играат одлична кошарка уште од стартот на новата сезона. Тие синоќа го демолираа на гости...
boston-cikago-615x400

Сан Антонио реди победи, Вејд не дозволи изненадување во Чикаго

Сан Антонио и на второто незгодно гостување стигна до победа, откако по Голден стејт, „спарси“ синоќа славеа и во Сакраменто со 94-102. По израмнетото прво полувреме, пресуди одличната одбрана на Сан Антонио во...
img_9924-615x400

Јончевски: Делумно сум задоволен од некои делови во играта

  Кошаркарите на МЗТ Скопје очекуваа да стават крај на резултатската криза во регионалната АБА лига на натпреварот против Задар, но во Скопје се враќаат со еден бод помалку од посакуваното. Уште една по...
1-img_3009-615x400

Соколов: Мора да го поправиме впечатокот во АБА лигата

Исходот не е правопропорционален со квалитетите на тимот. Тоа е заедничкиот став на шефот на стручниот штаб како и на играчите на Карпош Соколи кои ја отворија дебитантската сезона во АБА лигата со пораз на гос...
gasol-hrvatska-615x400

Хрватите приредија огромно изненадување во дуелот со Шпанија

Хрватска на патот до овие Олимписки Игри ја елиминираше Италија, а веќе во првото коло во Рио „коцкестите“ приредија уште едно големо изненадување, совладувајќи ја Шпанија со резултат . Избраниците на Александа...
Image

Рајковиќ нов тренер на МЗТ

Кошаркарскиот шампион на Македонија и учесник во Еврокупот во новата сезона, МЗТ Скопје, на прес конференција го престави новиот тренер Емил Рајковиќ. Рајковиќ во МЗТ доаѓа од Полска, каде работеше изминатите д...
Image (6)

НБА: Симонс прв пик на драфтот 2016

  Студентот на Универзитетот ЛСУ, Бен Симонс е избран како прв пик на годинешниот драфт во НБА лигата. Кошаркарот за кого стручњаците велат дека може да биде новиот Меџик Џонсон или Леброн Џејмс, профи ...
Image

Дерик Роуз трејдуван во Њујорк?

Поранешниот МВП во НБА лигата, играчот на Чикаго Булс, Дерик Роуз е трејдуван во Њујорк Никс, пишува US Today. Како што наведува овој извор, неименуван близок пријател на Роуз ја соопштил информацијата и...
Image (8)

Леброн и Ирвинг за историја – видео

  Кошаркарите на Кливленд славеа над Голден Стејт со 112-97 во петтиот меч од финалната серија и го намалија резултатот во серијата на 3-2. Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг не дозволија Голден Стејт д...