Мајкл Фелпс не запира, го освои и своето 19. олимписко злато

Мајкл Фелпс продолжи онаму каде што застана пред четири години во Лондон, па во својата прва дисциплина во Рио го освои и првиот златен медал. Американскиот пливач беше дел од штафетата 4х100 метри слободно...

Уапсен тренерот на Гензебе Дибаба

Тренерот на светската шампионка на 1.500 метри Гензебе Дибаба е уапсен во близина на Барселона. Тој бил уапсен откако по извршениот полициски претрес во неговата хотелска соба биле најдени траги на забранети су...

Лоренцо ќе ја напушти Јамаха, се сели во Дукати

Актуелниот шампион во кралската класа, во Мото ГП шампионатот, Хорхе Лоренцо, по завршувањето на сезоната ќе ја напушти Јамаха и ќе се пресели во Дукати. Лоренцо со овој тим потпишал двегодишен договор. ...

Велосипедист загинал на трката Гент-Вевелгем

Белгискиот велосипедист Антоан Демоати починал за време на трката Гент-Вевелгем. 25-годишниот Демоати бил удрен од моторцикл, откако претходно неколкумина велосипедисти паднале додека трката минувала низ северн...

И Кулижников позитивен на мелдониум

Светскиот рекордер во брзо лизгање, Русинот Павел Кулижников имал позитивен допинг тест, на истиот лек, мелдониум, поради кој во понеделникот „падна“ и тенисерката Марија Шарапова. Тренерот на Кулижников...

Пејтон Менинг објави крај на кариерата

Пејтон Менинг, кој пред еден месец го предводеше Денвер до титулата во НФЛ лигата и стана првиот „quarterback“ кој Супер Боулот го освоил со две различни екипи, објави крај на кариерата. Менинг (39) одлуката им...

Боксерите без заштитни кациги на ОИ во Рио

Првпат по 32 години, боксерите нема да носат заштитни кациги на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, објави Меѓународниот олимписки комитет (МОК), со што ја потврди промената која ја иницираше Светската боксерск...

Светската првенка на 1.500 метри супендирана поради допинг

  Носителката на златниот медал на Светското првенство во Москва во 2013 година, ка на 1.500 метри, шведската атлетичарка Абеба Арегави (25) е суспендирана поради позитивен допинг тест, соопшти Атлетски...