Стефановски 31-ри, Илиевски 34-ти во Аргентина

Томи Стефановски го освои 31-то, а Александар Илиевски 34-то место на 10 километарскиот маратон, кој во реката Рио Негро (Патагонија), се пливаше во рамките на Светскиот куп на ФИНА. Ветеранот Стефановск...

Денвер го освои јубилејниот Супербоул

Денвер триумфираше во финалето на јубилејниот 50-ти Супербоул, откако во Санта Клара, славеа над Каролина со 24:10 (10:0, 3:7, 3:0, 8:3). Денвер ја освои својата прва титула по 1998 година, вкупно трета во исто...

Србија прв финалист на ЕП во ватерполо

Најголемиот фаворит за освојување на златниот медал на Европското првенство во ватерполо, кое се одржува во Белград, домашната репрезентација на Србија избори пласман во финалето. Србите, кои ја бранат т...

Србија и Грција се пласираа во полуфиналето на ЕП

Ватерполо репрезентациите на Србија и Грција ја формираа првата полуфинална двојка на Европското првенство кое се одржува во Белград. Српските ватерполисти кои ја бранат титулата, во четвртфиналето, убед...

Саинс се откажа од релито Дакар, Петерхансел нов лидер

Возачот на Пежо, Стефан Петерхансел, ја презеде лидерската позиција на релито Дакар, откако неговиот тимски колега, Карлос Саинс, се откажа од релито поради механички проблеми со своето возило. Саинс, ко...

Николиќ и Вучиќ исвиркани во Белградска арена

Највисокото српско државно раководство беше „поздравено“ со бучни свирежи од навивачите во Белградската арена за време на церемонијата на отворање на европското првенство во ватерполо.   Како што...

Охридскиот маратон ќе се плива на 20.август

Охридскиот маратон, кој се одржува во рамките на Гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА), оваа година ќе се одржи на 20.август. ФИНА го објави календарот за Гран при серијата, во која г...

Започнува Новогодишната турнеја, Четири скокалници

Традиционално за време на Новогодишните празници, спортската јавност е свртена кон турнејата Четири скокалници, која оваа година ќе се одржи по 64-ти пат. Австријците, во изминатите седум години, беа неп...

Две години од несреќата на Михаел Шумахер

Пред точно две години седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер доживеа тешка несреќа додека скијаше на француските Алпи, во одморалиштето Мерибел. Две години по несреќата нема вистински информа...

Русите го признаа допингот и во помладите категории

Поранешниот генерален директор на Антидопинг агенцијата на Русија Рамил Хабриев рекол дека земјата има сериозен проблем, откривајќи дека во малдите категории 40 отсто од направените тестови биле позитивни. ...