kamila-herem-615x400

Според ЕХФ: Засилувањето за Вардар, Камила Херем е во Топ 5 трансфери во Европа

Засилувањето за ЖРК Вардар, Камила Херем е во ТОП 5 најдобрите трансфери пред новата сезона во Лигата на шампионите. Според изборот на ЕХФ, норвешкото лево крило е меѓу најдобрите пет трансфери кои беа р...
vardar-zagreb-vujovic-615x400

Веселин Вујовиќ го напушта кормилото на ППД Загреб

Четвртиот пораз во низа за ППД Загреб во рамки на Лигата на шампиони е пресуден за промена на тренерската позиција на овој клуб. Лошата форма, недисциплината во нападот и некарактеристичните потези на колек...
1-img_0476-615x400

Данил Шишкарев го „сервираше“ најубавиот гол на колото во ЛШ

Десното крило на Вардар, Данил Шишкарев го „сервираше“ пред европската ракометна јавност најубавиот гол во 2. коло од Лигата на шампионите. Шишкарев постигна навистина прекрасен гол oд свртување кој се н...
1-img_5001-615x400

Талески и Душебајев во идеалниот тим на 1. коло од ЛШ

„Бомбардерот“ на Металург, Филип Талески и шпанскиот интернационалец од редовите на Вардар, Алекс Душебајев се избрани во идеалниот тим на 1. коло од Лигата на шампионите. Феноменалната партија против Ел...
lino-so-cakareski-615x400

Червар задоволен: Докажавме дека ракометот е спорт број еден во Македонија

Машката сениорска репрезентација на Македонија успеа да се пласира на уште едно светско првенство под диригентската палка на Лино Червар. Новиот селектор ја презема одговорноста да го поправи впечатокот по неус...
IMG_8933-615x400

Вардар ја отвора новата сезона во СЕХА против Мешков

Ракометарите на Вардар на 30 август во Скопје го пречекуваат белорускиот Мешков Брест во првиот натпревар од новата сеозна во регионалната СЕХА лига. Ова всушност натпревар од 5.коло кој по договор на двете еки...
Image

Ракометарите се пласираа на мундијалот во Франција

Македонската ракометна селекција во средата вечерта во спортскиот центар „Борис Трајковски“ со мотивирана и супериорна игра успеа да го надомести заостанувањето од минатата седмица од Злин кога беше поразена од...
Image (5)

Ракометарите го совладаа Чиле за крај на олимписките квалификации

Македонските ракометари сом триумф над Чиле 30:27 (17:14) го завршија неуспешниот настап на олимписките квалификации во Гдањск. Натпреварот со Чиле беше последен за Наумче Мојсовски, кој се повлече од националн...