serena-i-venus-vo-aut-615x400

Револуција во женскиот тенис: Мечевите ограничени на 90 минути?

Поради наводно губење на интерес од страна на гледачите на женскиот тенис, челниците на ВТА размислуваат во неколку правци како би го промениле сето тоа. Една од најавените промени за играта во женска конкуренц...
Lina-Gjorceska-615x400

Нов скок на Лина Ѓорческа на ВТА-ранг листата

Со своите настапи на тениските турнири во Сент Мело, извонредната Лина Ѓорческа продолжува да пишува нова историја во македонскиот тенис. Најдобрата македонска тенисерка напредна за уште едно место на светската...
lina-gjorceska-4

Ѓорческа со најдобар ранкинг во кариерата: На 210. место во „сингл“, меѓу Топ 150 тенисерки во „дубл“

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа запиша историски најдобар свој ранкинг, и во поединечна конкуренција и во игра на двојки, на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Ѓорческа, во поединеч...
Lina-Gjorceska-615x400

Лина Ѓорческа на УС Опен против екс-светска јуниорска шампионка

Лина Ѓорческа вечерва ја доби својата прва противничка во квалификациите за УС Опен – Американката Кетрин Белис која важи за една од најдобрите тенисерки кои преку квалификации ќе се обидат да обезбедат учество...
endi-marej-finale-rio-615x400

Енди Мареј е олимписки тениски шампион

Британскиот тенисер Енди Мареј е победник на олимпискиот турнир во машка конкуренција во Рио де Жанеиро, откако во големото финале го совлада Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 3-1 во сетови. Тој имаше многу...
serena-oi-rio-3-615x400

Ново чудо во Рио: Падна и Серена Вилијамс!

Ново неверојатно тениско чудо се случи на олимпискиот турнир во Рио де Жанеиро. По Новак Ѓоковиќ на машкиот турнир, елиминирана е и Серена Вилијамс, најдобрата светска тенисерка, и тоа во осминафиналето. За чуд...
nadal-spanija-rio-615x400

Мареј и Надал тргнаа фуриозно на ОИ

Рафаел Надал и Енди Мареј покажаа дека се во одлична форма на стартот од овие Олимписки Игри, лесно триумфирајќи на своите први мечеви од тенискиот турнир во Рио де Жанеиро. Надал се мачеше со повреда во...
federer-cao-na-treva-615x400

Федерер ги пропушта ОИ во Рио и продолжението од тениската сезона

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер нема да учествува на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро, а поради повреда ќе го пропушти и остатокот од сезоната. Тој оваа вест ја сподели со јавноста преку социјалната мрежа ...
Image

Вимблдон: Ѓоковиќ сигурен, испадна Ана Ивановиќ

Новак Ѓоковиќ со победа над Британецот Џејмс Вард ја започна одбраната на титулата на третиот Грен слем во сезоната, Вимблдон. Најголемото изненадување првиот ден од турнирот го направи Екатерина Александрова к...