img_9123-copy-copy

Самостојна изложба на Горан Боев во Кавадарци

Од  денес па во следните 10 дена во Кавадарци во Музеј галерија ќе биде отворена самостојна изложба на реномираниот македонски ликовен уметник, Горан Боев. Станува збор за еден од најталентираните и најплодни м...
sjf1

„Скопски џез-фестивал“ ќе се одржи од 13 до 16 октомври

Скопје, 7 октомври, 2016 - 16:37 (META)  Пијанистот Бојан Зулфикарпашиќ ќе го отвори 35. „Скопски џез-фестивал“ на 13 октомври во МНТ. Директорот, Оливер Белопета, денеска на прес-конференција соопшти дек...
pristapnost

Изложба за лица со посебни потреби за да се подигне свесноста за овие граѓани

Скопје, 4 октомври, 2016 - 10:05 (META)  Амбасадата на Шведска, во соработка со Шведскиот институт, вечерва, во 19 часот, ќе ги отвори изложбите „Пристапност“ и „Дизајн за достоинствен живот“ во Дом на АРМ. ...
9142910082_f7ec591939_o

Алармантна состојбата на мозаиците во Хераклеја

Битола, 22 август, 2016 - 21:00 (META)  Состојбата на мозаиците во Хераклеја е алармантна, оценува академскиот сликар и експерт по мозаици Газанфер Бајрам, по втората фаза од ендоскопското снимање на мозаичн...
concept-37

Хуманитарна продажна изложба за жртвите од поплавите во Концепт 37

По повод катастрофалните поплави и невремето кои го зафатија Скопје и околината, каде покрај огромните штети имавме и човечки жртви на 9 август вторник, со почеток во 20 часот, во арт-кафето „Концепт 37" ќе се ...
Misha_Lukik

Publicis One & MSLGROUP втора година по ред ќе го поддржат Golden Drum како ексклузивен ПР Агенциски мрежен партнер

Следејќи го успехот на минатогодишната соработка, Publicis One и MSLGROUP уште еднаш ќе ги здружат силите со Golden Drum интернационалниот адвертајзинг фестивал-еден од светските најреномирани креативни натпрев...
5160710955_0090364d40_z

Годинешните „Струшки книжевни средби“ во знакот на 155-годишнината од Зборникот на Миладиновци

Охрид, 7 јули, 2016 - 11:34 (META)  Од денеска до 9 јули, во Струга, Охрид и во Вевчани се одржува манифестацијата „Струшки книжевни средби – 2016“. Програмата почнува на Вевчански извори, каде ќе се одрж...
dbfc4a13-77c5-40e7-b865-396dbfbaa198

Манифестацијата „Бело лето“ ќе го означи почетокот на летната сезона

Охрид, 1 јули, 2016 - 9:39 (META)  Со традиционалната, овојпат четврта по ред манифестација „Бело лето“, вечерва ќе биде означен официјалниот почеток на летната сезона во Охрид. Манифестацијата почнува во...
Print

Премиера на тетарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“

Ни претставува особено задоволство да ја најавиме премиерата на тетарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“. Премиерната изведба е закажана за Петок(01.07.), 21:00 часот, во Џебното кино на М...
sound of green-prvw

Еко фестивалот „Саунд оф Грин” специјален гостин на „Д Фестивал”

Овогодинешната програмата на музичкиот фестивал „Д фестивал" (15-17 јули) на изненадување на сите посетители ќе биде збогатена со специјалниот гостин еко-фестивалот „Саунд оф грин" (Sound of green) кој ќе придо...