Ноќен шопинг во Скопје Сити Мол, со неверојатен попуст во над 150 продавници

Дојде времето од годината кога цените се спуштаат, што е, сликовито кажано, вистински празник за сите „шопингхоличари“. Токму затоа Скопје сити мол традиционалноим овозможува на своите потрошувачи групен ноќен ...

Претставата „Жорж Данден“ на отворената сцена во Ново Лисиче

Љубителите на комедијата во понеделника, со почеток во 21 часот во рамките на фестивалот „Гола месечина“, ќе можат да ја проследат претставата „Жорж Данден“ по текст на Молиер во режија на Драгослав Савиќ, а во...

Почина Емин Унџел

Во четвртокот почина легендата на македонскиот хумор, Емин Унџел, препознатлив како Селим Селими. Голем дел од својот работен век Унџел го посвети на хумористичната легендарна радио-емисија „Хихирику“, ш...

Почнува Скопско лето 2016

Во вторник, на платото пред Македонската опера и балет, со гала оперскиот концерт на солистите и оркестарот на Македонска опера и балет, во 21 часот, свечено ќе биде отворено 37-то издание на Скопско лето, меѓу...

Свечено затворање на Охрид филм фест

Свеченото затворање на Првиот интернационален фестивал за ангажиран филм „Охрид Филм Фест“ ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид со краткиот филм „Само за губитници“ на Иво Трајков и со н...

Во среда започнува 9-ото издание на францускиот филмски фестивал

Најновите француски филмски достигнувања во присуство на нивните главни ѕвезди ќе бидат дел од годинешниот фестивал на француски филмови, што почнува во среда со филмот „Патот за Истанбул“ (2016) на режисерот Р...

Се одржува првиот саем за автоделови во Македонија

За прв пат во Македонија, на 27 Мај во Хотел Александар Палас ќе се одржи саем за автоделови на кој ќе се претстават 22 изложувачи – реномирани производители на автоделови од Европа, најголем дел од Германијa. ...

Скопско Smooth со манифест на новата 2.0 генерација

Еднa поинаква кампања на Скопско! Јас не сум мрзлив! Јас не сум кукавица! Јас не сум без идеја!... Јас не прифаќам предрасуди, ограничувања и етикети! Јас не сум безгласна буква! Јас сум тука, и јас знам...

Разговор со Мирослав Симјаноски-менаџер во ексклузивниот ресторан Бакал

Искуството од работата на Карибите го пренесувам во Македонија 1. По 4 годишно интернационално работно искуство на луксузни бродови на Карибите, се решивте да се вратите во Македонија, и да бидете дел од...

„Прасето кое сакаше да биде птица“ меѓу трите најдобри за УНЕСКО наградата

Македонскиот цртан филм „Прасето кое сакаше да биде птица“ е вброен меѓу трите најдобри во светот на најпрестижниот светски фестивал за детска телевизиска продукција „Prix Jeunesse International“, за наградата ...