Макпрогрес Виница позитивен пример за еколошка и општествено одговорна компанија

Свеста за зачувување на животната средина расте, а компаниите во Македонија бараат начин да станат еколошки препознаени. Макпрогрес Виница е позитивен пример за општествено одговорна компанија која голем дел од...

Финансиска помош за лицата со инвалидност за набавка на автомобил

Скопје, 4 јули, 2016 - 13:18 (META)  Од денеска до 30 септември лицата со инвалидност во центрите за социјални работи ќе може да аплицираат за новиот владин проект, преку  кој ќе добијат поддршка за набавка ...

Препораки од EUCERIN за заштита од сонце, за целото семејство

Сите ние со нетрпение го чекаме летниот одмор и одењето на плажа. Спомените од летувањата со родителите и со пријателите се врежани во нашето сеќавање и мамат насмевка секогаш кога ќе се подсетиме на нив. ...

Британското излегување од ЕУ ги потресе пазарите на обврзници во еврозоната

Вложувачите во петокот нагло го зајакнаа купувањето на германските државни обврзници со највисок инвестициски рејтинг, а ги продаваа должничките хартии од вредност на земјите од јужна Европа со низок инвестицис...

Сорос: Во случај на Brexit, фунтата ќе падне за над 15 отсто

  Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос предупреди на сериозни последици за британските работни места и финансиите, доколку Британците се одлучат да излезат од Европската унија, истакнувајќи дека...

Нафтата над 50 долари, пазарот нервозен во очекување на британскиот референдум

  Цените на нафтата се стабилизираа во вторникот на меѓународните пазари над нивото од 50 долари за барел во нервозното тргување во исчекувањето на исходот од британскиот референдум за членството во Евр...

Министерот за финансии Ставрески поднесе оставка

Поради здравствени причини Зоран Ставрески поднесе оставка од позицијата вицепремиер и министер за финансии во Владата на Република Македонија. „Здравствените проблеми со кои се соочувам и советите на ле...

Се отворија Stone Bridge Suites – хотелски третман во домашен амбиент

Задоволство кое ќе чини 50 евра дневно во првиот тримесечен период Се отворија Stone Bridge Suites,23 луксузно опремени апартманикои ќе се издаваатпод наем во рамките на современиот бизнис и резиденцијал...

Пекабеско сертифицирана со ISO 22000:2005

Најголемиот македонски производител на сувомесни производи и лидер во дистрибутивната дејност доби уште еден меѓународен сертификат за безбедност на храна   Пекабеско стана една од неколкуте компании од М...

Британскиот виртуелен мобилен оператор „Лајкамобил“ станува трет оператор во Македонија

Македонија ќе стане дел од меѓународната мрежа на британскиот виртуелен мобилен оператор „Лајкамобил“, објави компанијата на својата интернет страница. Главна цел на новиот телекомуникациски оператор е пре...