Куманово: Се заканувал на полицаец и му барал 4.000 евра

Кумановец кој се заканил со убиство на полицаец, неговиот началник и на еден судија, доби кривична пријава за загрозување на безбедноста, извести СВР Куманово. Пријавата е поднесена против Д.С. (33) од К...

Ракети во Владата, бомба во Собранието – МВР истражува уште една лажна тревога

Единицата за антитероризам на МВР синоќа интервенирала во Собранието на Република Македонија, заедно со други припадници на полицијата, откако било пријавено дека е подметната бомба во зградата на законодавниот...

Полицијата го пронајде исчезнатото девојче од Гази Баба

Петнаесетгодишното девојче од Скопје кое било пријавено за исчезнато, било пронајдено и предадено на родителите, информираат од МВР. Во вчерашниот билтен на полицијата пишуваше дека исчезнувањето на дево...

Петнаесетгодишно девојче од Скопје заминало на училиште и не се вратило

Во полициската станица во Гази Баба, М.Н. (20) од Скопје пријавила дека на 27 јануари, во 6 часот, од дома во непознат правец се оддалечила нејзината петнаесетгодишна сестра. Таа, според пријавителката, ...

ШТИП: Се заканувала зашто внукот ѝ го преместиле во друго одделение

Откако дознала дека наставничкиот совет во училиштето решил нејзиниот внук да го премести од едно во друго одделение, 51-годишна штипјанка се јавувала во училиштето и се заканувала на раководството, соопшти...

Полиена со бензин и запалена гаражата на македонски новинар

Синоќа околу 23 часот, непознати сторители ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот Публикум, Зоран Милошески. Пожарот го забележал станар на соседната зграда, чиј...

Скопјанка претепана од поранешниот партнер и оставена полугола на улица

Скопјанка на 52-годишна возраст, вчера била претепана и понижена, откако нејзиниот поранешен партнер ја нападнал, а потоа ѝ го соблекл долниот дел од гардеробата и ја исфрлил од својот автомобил на улица во нас...

Македонка од Австралија ја претепала мајка си до смрт

Бризбен, 4 ноември, 2016 - 12:44 (META)  Дваесетгодишна Македонка од австралискиот град Бризбејн до смрт ја претепала својата мајка поради строгиот македонски начин на воспитување, пишува австралискиот порта...

Петмина македонски државјани протерани од Италија поради ширење радикален ислам

Рим, 3 октомври, 2016 - 12:01 (META)  Петмина македонски државјани, кои подолг период живееле во Италија, се протерани од земјата поради поддршка на Исламска држава, нејзините активности и терористички напад...