Еве кој ги тргнал „бомбите“ од ЈуТјуб каналот на СДСМ

Седумнаесетте „бомби“ избришани од официјалниот канал на СДСМ на „Јутјуб“ биле тргнати по пријава од „ОМД Нетворк“, кој е корисникот што досега го правеше истото (бараше да се отстранат) видеа на „Нова ТВ“ ...

Да возиме пар-непар – Предлог до Владата за намалување на загаденоста

Воведување на сообраќаен режим со пар-непар возила и намалено користење на службените возила за 50 прценти од страна на државните и јавните институции предложува Министерството за животна средина и просторн...

Блокада на граничниот премин кон Грција?

Нова блокада од грчките земјоделци на преминот Евзони-Богородица со Македонија е се поизвесна како што се интензивираат земјоделските протести. Кон штрајкот и блокадите на земјоделците се очекува од утре да им ...

Наместо прес конференции, СЈО истрагите ќе ги објавува преку соопштенија

Првпат во досегашното постоење, Специјалното јавно обвинителство двете нови истраги со име „Тарифа“ и „Тенк“, наместо на прес-конференција, ги презентираше во јавноста преку соопштение на својата официјална инт...

Временска за денес – Ќе паѓа снег во цела Македонија

Денеска повремено ќе врне снег, а во југоисточните делови врнежите ќе бидат од дожд и од снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Висината на снежната покривка нема значит...

Облечете се добро: Студено време со магла по котлините

Времето денеска во Македонија ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под минус 10 Целзиусови степени. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Претпладне по oд...

Се очекуваат нови врнежи на снег

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и ниска облачност. Утринските температур...

ЕК во извештајот ќе изнесе забелешки за судството, слободата на медиумите и за корупцијата

Скопје, 4 ноември, 2016 - 12:30 (META)  Европската комисија (ЕК) се очекува следната недела, в среда, да даде условена препорака за почеток на преговорите за евроинтеграција на Македонија, но македонските вл...