Во неделата издадени потврди за влез во земјата на 2.120 мигранти

Во неделата од страна на МВР биле издадени потврди за влез во земјата на вкупно 2.120 странски државјани, од кои 912 се од машки пол, 409 се од женски, 791 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, ка...

Заев не открива што ако нема услови за кристално чисти избори

Избори ќе има, само ако се кристално чисти, сигурна победа на СДСМ и коалицијата, вистината е таа која го разголи владеењето на Никола Гриуевски, специјалното обвинителство има неколку чисти случаи од кои може ...

СДСМ бара итна вонредна седница на Советот на Град Скопје заради загадувањето

Советничката група на СДСМ и коалицијата во вторник побара итна вонредна седница на Советот на Град Скопје, со единствена точка на дневниот ред: воведување на вонредни мерки за намалување на загаденоста на возд...

Донација од Стопанска Банка за топли празници за сите

Стопанска банка АД - Скопје традиционално и овие новогодишни празници во соработка со Црвениот крст на Македонија ја реализираше заедничката хуманитарна акција „Топли празници за сите". Денес во простори...

Итни мерки против загадениот воздух, или блокади на градовите

Итни мерки за намалување на загадувањето на воздухот, или во спротивно од 15 јануари блокади на повеќе градови што се загадени, најавија во понеделник учесниците на протестот против загадениот воздух, што се од...

Втор протест против загадувањето во Скопје

Во понеделник, во 17 часот, пред зградата на Владата во Скопје е најавен вториот протест против загадувањето „Излези за воздух“, во организација на дваесетина граѓански организации. Организаторите велат ...

Кривичниот совет побара да бидат доставени пасошите на Верушевски и Лазаревски

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 – Скопје побара од во неделата Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да ги достави патните исправи на Зоран Верушевски и Ѓорги Лазаревски, за да може да одлучува ...

Гори Бушава планина во Крушево

Веќе седум дена гори Бушава планина во Крушево, на местото викано Мусица, откако на 19 декември во 19 часот, било јавено дека е забележан оган.   Во почетокот била запалена сува трева, папрат и ниски смреки, ...

Анализа: Квалитетот на лекот „Ефералган“ не е спорен

Квалитетот на лекот „Ефералган“ не е спорен, покажаа резултатите од анализата на Фармацевтскиот факултет и Институтот за Јавно здравје за контрола на квалитетот. Од Агенцијата за лекови и медицински сред...

Другарите сигурни дека „туарегот“ го прегазил Билински, обвинетиот не чувствува вина

Другарите кои биле заедно со прегазениот Иван Билински се сигурни дека „туарегот“ со којшто управувал обвинетиот Џенис Мекиќ го прегазил шеснаесегодишното момче, но сепак обвинетиот пред судот рече дека не се ч...