Семејството бара случајот Нешкоски да го преземе Специјалното обвинителство

Братот на Мартин Нешковски ја повика во петокот Специјалната обвинителка да го преземе случајот за, како што наведува, прикривање и влијаење врз истрагата за убиството на Мартин и се понуди да сведочи.  ...

Работните групи не можат да ги договорат експертите за ДИК

Работните групи составени од партиски членови од четирите најголеми партии во земјава не можат да се усогласат околу имињата на тројцата експерти кои треба да бидат членови на Државната изборна комисија, во нов...

Студентски пленум: Ќе ја критикуваме секоја власт!

Студентскиот Пленум не е збирштина безрбетници како што некои луѓе би сакале да биде. Тоа е платформа која донесе зрак надеж и ќе го одржи истиот во живот, колку и да се чини дека маглата го покрива, се вели во...

Истрагата за личните карти е тајна, а во јавноста се пласираат детали

Основното јавно обвинителство – Скопје како надлежно обвинителство согласно законската регулатива, оформи предмет за настанот со наводно фалсификувани лични карти, но не е во можност да соопшти детали. „Во т...

Министерот за финансии Зоран Ставрески поради редовните обврски, ќе одговори на поканата на Анкетната комисија во Собранието на 17 декември 2015 и ќе се обрати пред пратениците од истата комисија, соопшти во средата ВМР0-ДПМНЕ. Image Ставрески, според редоследот кој го објави претседателот на комисијата Петре Шилегов, требаше да сведочи пред комисијата во четврток на 10 декември. Претходно ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека претседателот на партијата и премиерот Никола Груевски на поканата на Анкетната комисија ќе одговори на 14 декември, а според распоредот на Шилегов, Груевски требаше денеска да се обрати пред пратениците од комисијата. Премиерот Груевски се наоѓа во официјална посета на Израел.

Македонските власти започнале со градење на уште една ограда, на преминот Меџитлија на границата со Грција, по онаа кај Гевгелија, во желбата подобро да го контролира мигрантскиот бран, изјавил за AFP во средат...

Ставрески на 17 декември ќе се појави пред Анкетната комисија

Министерот за финансии Зоран Ставрески поради редовните обврски, ќе одговори на поканата на Анкетната комисија во Собранието на 17 декември 2015 и ќе се обрати пред пратениците од истата комисија, соопшти во ср...

Груевски и Нетанјаху потпишаа Декларација за пријателство меѓу Македонија и Израел

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот израелски колега Бенјамин Нетанјаху во средата во Еруасилим потпишаа Декларација за пријателство меѓу Македонија и Израел од стратешко значење, документ кој претс...

Белата куќа вели дека Трамп се „дисквалификувал“ од претседателската трка

Белата куќа во вторникот оцени дека водечкиот во трката за номинација на Републиканската партија за кандидат на претседателските избори во 2016-а, милијардерот Доналд Трамп, самиот се дисквалификувал од трката,...

Претседателот Иванов ќе се обрати на симпозиум по повод 100-годишнина од Првата светска војна

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во среда, ќе се обрати на свеченото отворање на Mеѓународниот симпозиум „100-годишнина од Првата светска војна, фронтот на Чанакале и нивните глобални послед...

Формирана анкетната комисија, но нема механизам да дојде до вистината

  Собранието, во вторник, ги избра членовите на Анкетната комисија, која ќе го преиспитува скандалот со прислушувањето, но се добива впечаток дека тие ќе имаат тешка задача да соберат податоци за работа...