Канческа-Милевска денеска на распит во суд за случајот „Тендери“

Скопје, 28 октомври, 2016 - 10:38 (META)  Двајцата осомничени во случајот „Тендери“ за кои Специјалното јавно обвинителство бара да им бидат одземени пасошите и секоја недела да се јавуваат пред службено лиц...

„Мост“ ќе ги следи изборите со 3.300 набљудувачи

Скопје, 28 октомври, 2016 - 10:36 (META)  Граѓанската организација „Мост“, денеска на прес-конференција најави дека почнува со набљудување на изборите и на изборната кампања. Дарко Алексов, претседател на „М...

Денеска се избира претседател на Уставниот суд, фаворит на Гошева – судијата Ивановски

Скопје, 17 октомври, 2016 - 11:15 (META)  Уставните судии денеска, на колегиум закажан за 11 часот, ќе избираат нов претседател на судот, дознава „Мета“ од извори во Уставниот суд. На актуелната претседат...

Денеска се распушта Собранието, ќе се гласаат буџетот и, можеби, законите за СЈО

Скопје, 17 октомври, 2016 - 8:57 (META)  На денешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за...

Денеска граѓански марш во Скопје под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“

Скопје, 11 октомври, 2016 - 10:53 (META)  По повод Денот на народното востание и антифашистичката борба 11 Октомври, денеска попладне ќе се одржи граѓански марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победув...

Maкедонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Скопје, 11 октомври, 2016 - 10:24 (META)  Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година на напа...

Ховит: Меѓународната заедница нема да поддржи одложување на изборите

Скопје, 3 октомври, 2016 - 11:59 (META)  Извештајот на Европската Унија за напредокот на Македонија во евроинтеграциите ќе биде објавен кон крајот на месецот, изјави денеска во Скопје европратеникот Ричард Х...

„Трезор“: СЈО најавува жалба, чека изземање на судијка и замрзнување на сметката на „Финзи“

Скопје, 3 октомври, 2016 - 10:52 (META)  Од СЈО за „Мета“ велат дека со сигурност ќе поднесат жалба на одлуката за неопределување притвор на еден од осомничените во „Трезор“. Жалбата на СЈО треба да ја разгл...

Дваесет и една година од атентатот на поранешниот претседател Глигоров

Скопје, 3 октомври, 2016 - 10:39 (META)  Пред 21 година, на денешен ден беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател Киро Глигоров. Во атентатот загина возачот на Глигоров, Александар Спиров...