ДИК нема пари за нови тендери, Владата ветува дека до изборите ќе ѝ даде

копје, 12 септември, 2016 - 12:55 (META)  Со вториот предлог-ребаланс на буџетот, за кој се одвива комисиска расправа во Собранието, буџетот на Државна изборна комисија останува близу 104 милиони денари (1,6...

Вчера Скопје го треселе вкупно девет земјотреси

Скопје, 12 септември, 2016 - 10:12 (META)  Според Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), вчера во Скопје и во околината се измерени вкупно девет потреси. Најсилниот бил во 15.10 часот, со јачина од...

За шест дена седум предизборни потези – власта забрзано се утврдува за 11 декември

Скопје, 6 септември, 2016 - 12:17 (META)  На 31 август лидерите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино го утврдија 11 декември за датум кога треба да се одржат предвремените парламентарни и...

Зад затворени врати продолжува судскиот процес за „Диво Насеље“

Скопје, 6 септември, 2016 - 10:55 (META)  По пауза од еден месец, денеска во големата сала на Врховниот суд продолжува судскиот процес за настаните во Диво Насеље, Куманово, од 9 и 10 мај минатата година. Де...

Дождливо време со значителен пад на температурата

Скопје, 6 септември, 2016 - 9:11 (META)  Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд кои поинтензивни ќе бидат во западните и во јужните делови од земјата. Температурата значително ќе опадне. Ќе дува ...

Утре ќе се избира петтиот член на ад хок телото за медиуми

Скопје, 23 август, 2016 - 11:03 (META)  Членовите на ад хок телото за регулација на медиумите во предизборниот период, утре на седница ќе го избираат петтиот член кој е потребен за телото да може да почне да...

Коѕиас в четврток доаѓа во Скопје

Атина, 23 август, 2016 - 9:50 (META)  Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас в четврток доаѓа во Скопје. Според неофицијални информации во Грција, Коѕиас доаѓа во Скопје на покана на македонскиот министер...

Облачно и посвежо време

Скопје, 23 август, 2016 - 9:16 (META)  Времето денеска ќе биде променливо, на места значително облачно и посвежо, со локални врнежи од дожд со променлив интензитет, проследени со ретки грмежи и со засилен се...