Од тетовските чешми деновиве повторно тече заматена вода

  Тетово, 19 август, 2016 - 12:47 (META)  Заматена вода деновиве течела од чешмите на станбените објекти во близина на Средното економско училиште „8 Септември“ во Тетово. Загрижени граѓани, пратија не...

НСДП се сомнева дека притворот на Талески се спроведува според закон

Битола, 19 август, 2016 - 11:00 (META)  Општинската организација на НСДП од Битола се сомнева и изразува сериозна загиженост за тоа дали куќниот притвор на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, првоосо...

Денеска истекува рокот за пријавување на спорните гласачи до ДИК

Скопје, 19 август, 2016 - 9:27 (META)  Рокот за пријавување на граѓани со спорни записи во Државната изборна комисија истекува денеска. Имињата на спорните гласачи беа објавени на 26 јули и тие имаа рок о...

Најмногу заинтересирани кандидати за Економскиот факултет, послаб интерес за техничките струки

  Скопје, 18 август, 2016 - 19:47 (META)  Илјадници студенти од цела Македонија денеска со документите в рака тргнаа да се запишат на некој од факултетите на УКИМ, а голем интерес традиционално има за ...

Талески се чувствувал „супериорно“ и потпишувал документи од притвор

Скопје, 18 август, 2016 - 13:05 (META)  Немам сторено никакво кривично дело, не се чувствувам виновен и сметам дека не е коректно врз основа на еден телефонски разговор што го водат „некои двајца луѓе“ да се...

Јавна седница во Апелација за притворот на Талески

Денеска во Апелациониот суд во Скопје ќе се одржи втора јавна седница на која ќе се разгледува одлуката за куќниот притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Седницата ќе се одржи на барање на одбр...

Саити: Парите ќе се делат на сметка на секој корисник по проценка на штетите

Парите што до сега се собрани во Црвен Крст, (650 илјади евра на двете сметки) стојат на страна и никој не смее да ги чепне без одлука на извршен одбор и без критериуми за поделба, информираше генералниот секре...

Денеска се одбележува Денот на АРМ

копје, 18 август, 2016 - 9:54 (META)  Денеска на платото пред Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата на Република Македонија ќе се одржи централната свеченост за одбележување на Денот на АРМ. ...

Почнува првиот уписен рок на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Скопје, 18 август, 2016 - 9:23 (META)  Денеска и утре на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје започнува првиот уписен рок во академската 2016/2017 година. Вкупно слободни има 10.535, од кои 6.606...

ЕУ експерти: Уште три до четири недели ќе се чисти поплавениот регион

Скопје, 17 август, 2016 - 11:36 (META)  Се уште има потреба од чистење на калта и шутот во поплавените места, оцени холандскиот експерт за води Питер Глерум, кој го предводи тимот на ЕУ за проценка на штетит...