Шеќеринска имала сообраќајка, патниците се во добра состојба, информираат од СДСМ

Скопје, 17 август, 2016 - 12:01 (META)  Заменик претседателката на СДСМ, Радила Шеќеринска денеска имала сообраќајка, кај населеното место Мрзенци (Гевгелија). Таа во возилото била заедно со нејзините родите...

Жерновски дојде во СЈО да даде исказ за случајот „шамари“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска точно напладне се појави во Специјалното јавно обвинителство. Тој треба да даде исказ во врска со, како што информираа од општината, случајот со нарач...

Денеска прва средба на члeновите на ад хок телото за регулација на медиуми

Денеска во 14 часот, членовите на ад хок телото ќе ја имаат првата средба во Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), дознава „Мета“. Љубомир Костовски, Цветин Чилиманов и Слаѓана Димиш...

Oбвинителството отвори истрага за случајот со измамените Македонци од САД за авиобилети

Основното јавно обвинителство – Прилеп почна предистражна постапка за случајот со измамени Македонци од САД за евтини авиобилети, потврдуваат од ова обвинителство за „Мета“. „По поднесени кривични пријав...

Денеска почнуваат уписите на државните универзитети

Скопје, 15 август, 2016 - 9:59 (META)  Пријавувањето за упис во прва година додипломски студии за 2016/2017 година на три државни универзитети (Битола, Штип и Охрид) почнува денеска, во Тетово утре и во Скоп...

Уапсен македонски државјанин во Тирана осомничен за учество во ИД

Тирана, 15 август, 2016 - 10:10 (META)  Во Тирана е уапсен 46-годишен македонски државајнин, кој се барал со меѓународна потерница, распишана од властите во Скопје, поради учество во Исламска држава, јавува ...

Хелсиншки комитет: Сторен е огромен пропуст во преземањето на превентивни мерки за заштита

Хелсиншкиот комитет смета дека е сторен огромен пропуст во преземањето на превентивните мерки за заштита, како и во начинот на справување со елементарната непогода што го погоди подрачјето на градот Скопје. ...

Трговците да ги намалат цените и да не ги злоупотребуваат поплавите, одлучи Владата

На предлог на министерот за економија, Владата на последната седница донела одлука највисоките цени на одделни производи, односно на флаширана вода, свеќи за домаќинство, заштитни ракавици, гумени чизми, лопати...

Истражители на СЈО проверуваат дали Талески од куќен притвор потпишува документи

Тројца истражители на Специјалното јавно обвинителство утрово пристигнале во Општина Битола, каде како што дознаваме, треба да извршат увид во врска со спроведувањето на куќниот притвор врз градоначалникот Влад...

Малку волонтери во бесплатните автобуси на ЈСП кон поплавените подрачја

Еден од автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) наменет за превоз на волонтери кои ќе помагаат во поплавените подрачја утрово во 9 часот тргна кон селото Стајковци, кое е едно од местата кои беа на...