Австрија со помош од 500.000 евра за настраданите од поплавите

Виена, 10 август, 2016 - 11:16 (META)  Помош од 500.000 евра на Македонија за поплавите ќе додели Австрија од Фондот за елементарни непогоди во странство. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себа...

ЈП „Водовод“: Водата во кризните подрачја е исправна за пиење

Скопје, 10 август, 2016 - 11:27 (META)  Водата за пиење во местата погодени од саботното невреме во Скопје е санитарно исправна покажаа првичните резултати од сите мерења, информираат од ЈП „Водовод и канали...

Папата изрази сочувство за жртвите од поплавата

Ватикан, 10 август, 2016 - 12:51 (META)  Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека Папата Франциск преку државниот секретар кардинал Пјетро Паролин испрати телеграма со сочувс...

Отворен нов пункт за собирање помош за настраданите од поплавите

Од денес во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на помош за настаданите во стравичните поплави кои викендов го зафатија нашиот град и однесоа повеќе од 20 жртви, многумина беа повредени и многу ...

Групата за граѓански активизам за помош на поплавените испрати иницијатива до сите ланци на супермаркети во земјава

Групата за граѓански активизам за помош на поплавените, формирана на Facebook, испрати иницијатива до сите ланци на супермаркети во земјава. Се очекува дали супермаркетите ќе ја прифатат иницијативата.  ...

Интерактивна мапа на сите локации каде може да се донира или побара помош за поплавите

Скопје, 8 август, 2016 - 11:31 (META)  На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и при...

На „Фејсбук“ се организираат волонтери за помош на поплавените подрачја

Скопје, 8 август, 2016 - 10:57 (META)  Апели за донации на храна, вода, волонтери и секакви информации околу поплавените подрачја граѓаните можат да најдат на социјалната мрежа „Фејсбук“ во групата „Хуманита...

Груевски, Заев, Ахмети и Иванов во делегацијата за прогласување на Мајка Тереза за светица

Скопје, 5 август, 2016 - 12:25 (META)  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на 4 септември во Рим ќе ја предводи македонската државно-црковна делегација, на свечениот чин на прогласувањето на...