ДУИ ќе заседава во 14 часот, на полноќ истекува рокот за формирање на Влада

На полноќ истекува рокот за мандатарот Никола Груевски да состави влада и до тогаш треба да го добие одговорот од првиот човек на ДУИ, Али Ахмети дали партијата ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Синоќа по завр...

Почнува блокадата на граничниот премин кон Грција

Грчките земјоделци денеска ќе го блокираат граничниот премин Евзони во рамки на протестите против владините политики на Грција, информира Министерството за надворешни работи. Оттаму додаваат дека блокира...

ШТИП: Се заканувала зашто внукот ѝ го преместиле во друго одделение

Откако дознала дека наставничкиот совет во училиштето решил нејзиниот внук да го премести од едно во друго одделение, 51-годишна штипјанка се јавувала во училиштето и се заканувала на раководството, соопшти...

Два послаби земјотреси регистрирани попладнево во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,1 степен според Рихтеровата скала, со епицентар во скопското епицентрално подрачје е регистриран вечерва во 18.04 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природноматематичкиот ...

Ина Многуфина за казните во штипската болница: Ако сфатија, нешто сме постигнале!

Ина Многуфина, која беше најгласна против објавувањето на фотографиите од страна на дел од медицинскиот персонал во штипската клиничка болница, се огласи за казните кои денеска ги изрече Министерството за з...

ШТИП: Прославуваа со мафини во форма на женски полови органи – Стигна и казната

Со еднократно намалување на платата за 30 отсто, казнети се лекарите и персоналот на гинеколошко – акушерското одделение на Клиничката болница во Штип, бидејќи го прославувале дочекот на Нова година, а потоа и ...

Претседателот на Мексико ја откажа средбата со Трамп

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието предмалку информираше дека ја откажува средбата со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Посетата беше доведена во прашање уште во текот на вчерашнио...

ДЗС: Еве каде треба помош во механизација за расчистување на снегот

Локалните власти во Зелениково, Чучер – Сандево и во Липково побарале дополнителна градежна механизација за справување со снежните наноси, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Од дире...