Скопјанка претепана од поранешниот партнер и оставена полугола на улица

Скопјанка на 52-годишна возраст, вчера била претепана и понижена, откако нејзиниот поранешен партнер ја нападнал, а потоа ѝ го соблекл долниот дел од гардеробата и ја исфрлил од својот автомобил на улица во нас...

Од што умре мајмунот Дино во Зоолошката во Скопје?

Зоолошка градина – Скопје попладнево се јави со демант на обвинувањата од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, дека младиот мајмун Дино, роден во март 2015 година, умрел од сепса и со тешки повред...

Пожар во „Супер Тинекс“ кај Расадник

Пожар утрово избувнал во супермаркетот „Супер Тинекс“ на булеварот Борис Трајковски, кај Расадник, информира Противпожарната бригада на Град Скопје. Пожарот набргу бил изгаснат од пожарникарите кои стаса...

Бензините и дизелот поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цената на „еуросупер БС-95“ ќе се намали за еден денар и ќе изнесува 66 денари за еден литар, додека цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за половина денар и ќе изнесува 68,5 денари за литар, одлучи дене...

Дрво падна врз автомобил пред поликлиниката „Идадија“

Големо зимзелено дрво, поради тежината на снегот, се откорнало и паднало врз автомобил паркиран пред поликлиниката „Идадија“, при што се прекршило и предизвикало одредена материјална штета. Автомобилот е...

Европскиот проект ЅCIENTIX ги собира наставниците и истражувачите на едно место за да ја промовира европската димензија во образованието

Наставниците од Македонија беа дел од овој проект од 2014-2016 година и истиот продолжува од оваа година во својата трета фаза се до 2019 година под Horizon 2020 програмата на Европската Унија за истражување и ...

Облечете се добро: Студено време со магла по котлините

Времето денеска во Македонија ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под минус 10 Целзиусови степени. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Претпладне по oд...

Тереза Меј – Британската премиерка прва гостинка на Трамп во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп, в петок во Белата куќа ќе се сретне со британската премиерка Тереза Меј, соопшти портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер. Тој додаде дека Тереза Меј ќе биде првиот стр...

Нови цени на горивата од утре

Наредната корекција за цените на бензинот и другите нафтени деривати е закажана за утре, 23.01.2017 година. Регулаторната комисија за енергетика на секои 2 недели ги ревидира цените на горивата во Републ...