Пратенички се степаа во турскиот парламент (ВИДЕО)

Три пратенички се пренесени во болница после тепачка помеѓу повеќе пратенички во турскиот парламент за време на дебатата поврзана со усвојувањето на уставните реформи за проширувањето на овластувањата на пр...

Се очекуваат нови врнежи на снег

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и ниска облачност. Утринските температур...

Се повлекува малку користената петилјадарка, се пуштаат банкноти од 200 и од 2.000 денари

Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:20 (META)  На 15 декември, Народна банка ќе пушти во оптек две нови книжни пари во апоени од 200 и од 2.000 денари, а ќе ја повлече банкнотата од 5.000 денари. Оваа одлука бил...

ЕБРД ја намали проекцијата за порастот на домашниот БДП од 3,2 на 2,1 отсто

Лондон, 4 ноември, 2016 - 9:53 (META)  Европската банка за реконструкција и за развој (ЕБРД) ја намали прогнозата за Македонија за порастот на домашниот бруто-производ (БДП) на 2,1 отсто од 3,2 проценти прое...

Земјотрес од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија

Тирана, 4 ноември, 2016 - 10:25 (META)  Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утринава е регистриран во Албанија, соопшти денеска републичкиот сеизмолошки завод на Србија. Земјотресо...

Македонка од Австралија ја претепала мајка си до смрт

Бризбен, 4 ноември, 2016 - 12:44 (META)  Дваесетгодишна Македонка од австралискиот град Бризбејн до смрт ја претепала својата мајка поради строгиот македонски начин на воспитување, пишува австралискиот порта...

ЕК во извештајот ќе изнесе забелешки за судството, слободата на медиумите и за корупцијата

Скопје, 4 ноември, 2016 - 12:30 (META)  Европската комисија (ЕК) се очекува следната недела, в среда, да даде условена препорака за почеток на преговорите за евроинтеграција на Македонија, но македонските вл...

Обвинети во „Диво Насеље“ префрлени во Охрид, градот под силно обезбедување

Охрид, 4 ноември, 2016 - 10:32 (META)  Од синоќа, центарот на Охрид, околу објектите на Секторот за внатрешни работи, е под силно полициско обезбедување, што предизвика коментари и вознемиреност кај граѓанит...

В среда седница на Уставниот суд со новиот претседател, СЈО не е на дневен ред

  Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:08 (META)  Уставните судии в среда, 9 ноември, во редовниот термин од 9 часот, ќе ја одржат првата седница со новиот претседател, Никола Ивановски. На седницата, како што...