Париз: Русија ја поддржа Франција со воздушни удари во Рака

  Русија во вторникот ја поддржа Франција со воздушни удари врз позициите на екстремната сунитска организација Исламска држава во Рака, изјави висок функционер на француската влада. „Во овој моме...

Инциденти пред и внатре во косовскиот Парламент, судири на демонстрантите и полицијата

  Пред косовскиот Парламент дошло до судир на полицијата и демонстрантите, кои кон полицијата фрлиле црвена боја, а одговорот, пак, бил употреба на солзавец, пренесуваат косовските медиуми. Внатр...

Франција ги повика останатите членки од ЕУ да ја поддржат во борбата против ИСИС

  Францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ле Дриан побарал од земјите од ЕУ „засилено воено учество" во некои конфликтни зони и ги повикал да „ја поддржат“ Франција во нејзината борба против „Исламска др...

Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Лефкада, почувствуван и во Скопје

  Послаб земјотрес бил почувствуван во вторник наутро во во 08 часот и 10 минути во Скопје, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според истиот...

Формирана анкетната комисија, но нема механизам да дојде до вистината

  Собранието, во вторник, ги избра членовите на Анкетната комисија, која ќе го преиспитува скандалот со прислушувањето, но се добива впечаток дека тие ќе имаат тешка задача да соберат податоци за работа...

Детето од Хиподром оперирано и стабилно, мајката во тешка состојба

  Детето кое во понеделник неговата мајка го фрли од четвртиот кат од зграда во Хиподром е во стабилна состојба, а мајката која подоцна се фрли се наоѓа сè уште во тешка состојба, информираат за Макфакс...